Jak określić swoje priorytety życiowe. » Co dalej po maturze

codalejpomaturze-blogBlog

Polub i obserwuj

Wtorek, Listopad 13, 2018, 19:34

priorytety życiowe

Przedstawiam Ci ćwiczenie, które pomoże ułożyć Twoje priorytety na najbliższe lata.

Narysuj swoje KOŁO ŻYCIA w następujący sposób.

Nasze życie można podzielić jak tort na różne dziedziny.

Rodzina

Duchowość i emocje

Zdrowie i kondycja fizyczna

Przyjaciele i znajomi

Rozwój osobisty

Relaks i rozrywka

Życie zawodowe

Finanse

1. Zastanów się przy każdej z nich na ile na dzień dzisiejszy jesteś zadowolony/a, usatysfakcjonowany/a z tej dziedziny. Określ w procentach tą satysfakcję.

I tak po kolei zaczniemy od rodziny. Określ w ilu procentach jesteś zadowolony lub zadowolona ze swojej relacji z rodziną. Ma przykład czy masz dużo czasu i czy dużo poświęcasz czasu swojej rodzinie, czy jest to na tyle wystarczająco że jesteś z tego zadowolona. Czy w twojej rodzinie znajdujesz wsparcie? Czy dobrze się układają Twoje relacje z rodziną. Określ w procentach w jakim stopniu jesteś z tej swojej rodziny zadowolony.

Inną częścią Twojego życia są przyjaciele i znajomi. Należy określić czy jesteś zadowolony z tych przyjaciół, czy wystarczająco dużo czasu im poświęcasz, czy raczej nie masz czasu na to żeby, spędzać z nimi czas. Określ w jakim stopniu jesteś zadowolony z tych relacji z przyjaciółmi i znajomymi.

Kolejna dziedzina życia to finanse. W waszym wieku oczywiście finanse w dużej mierze zależą od finansów waszych rodziców, chociaż są uczniowie które pracują. Czasami młodzi ludzie pracują w wakacje, lub po lekcjach .W tym przypadku też procentowo określ w jakim stopniu jesteś zadowolony z Twoich finansów.

Kolejna część naszego życia to życie zawodowe. W waszym przypadku ona również pewnie będzie na niskim poziomie gdyż nie macie jeszcze doświadczenia zawodowego lub jest ono niewielkie.

Następną częścią Twojego życia, którą trzeba ocenić to zdrowie i kondycja fizyczna Ponieważ jesteś młody to zdrowie zapewne nie sprawia Ci kłopotu ale czy jesteś zadowolony ze swojej kondycji fizycznej? Czy poświęcasz na to czas? Czy uprawiacie jakiś sport? Zaznacz w jakim procencie jesteś zadowolony ze swojej kondycji fizycznej.

Kolejna dziedzina to duchowość, Twoje przeżycia emocjonalne. W jakim stopniu są one udziałem Twojego życia.

Przedostatni kawałek tortu to relaks i rozrywka. W jakim stopniu jesteś z tej części życia zadowolony. Czy poświęcasz na to dużo czasu? Czy raczej w czasie przygotowania do matury nie masz na to czasu?

Ostatnia grupa to rozwój osobisty czyli coś co robimy tylko dla siebie, dla własnej satysfakcji. Zdobywamy jakieś umiejętności, kwalifikacje ale nie związane ani ze szkołą ani z przyszłym zawodem czyli coś czego uczymy się tylko dlatego, że mamy na to ochotę, co jest związane z naszymi zainteresowaniami i coś o czym na przykład marzymy.

Po zaznaczeniu na Twoim kole życia stopnia satysfakcji możesz go pokolorować. Oto przykładowe koła życia.

 

3. Następnie wybierz 3 dziedziny, w których chciałbyś aby w przyszłości zwiększyć zadowolenie, te nad którymi chciałbyś pracować.

4. Do każdej dziedziny wymyśl po dwa działania, które już dzisiaj mógłbyś robić aby w przyszłości skutkowało to poprawą w tej części twojego życia.

W ten sposób określiłeś swoje priorytety (3 dziedziny, które wybrałeś) i wyznaczyłeś najbliższe cele (działania, które wymyśliłeś).

Żeby te cele zrealizować należy napisać je korzystając z metody SMART. Jak to zrobić opisuję tutaj


Brak komentarzy.
(*) Pola obowiązkowe
Copyright ©2018 Co dalej po maturze
 
Liczba odwiedzin: 19569